• دوشنبه،07 خرداد 1397
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 378
   کد: 121717
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه خبر داد:

   ارسال لایحه افزایش 15 درصدی قیمت بلیت اتوبوس به شورای اسلامی مشهد

   طبق تفاهم‌نامه با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، 110 دستگاه اتوبوس فرسوده مشهد بازسازی کامل شد و به شهرداری‌های کوچک استان تحویل داده شده است.
   ارسال لایحه افزایش 15 درصدی قیمت بلیت اتوبوس به شورای اسلامی مشهد

   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد از ارسال لایحه افزایش 15 درصدی قیمت بلیت اتوبوس به شورای اسلامی مشهد خبر داد.

   به گزارش روابط عمومی سازمان اتوبوسرانی مشهد، علی اصغر نیشابوری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه شهر مشهد به توسعه اتوبوس نیازی ندارد، بیان کرد: در حال حاضر 1750 دستگاه اتوبوس در خطوط شهری مشهد تردد می‌کنند که نیاز به توسعه آن وجود ندارد.
   وی افزود: گواه این موضوع این است که در حال حاضر 45 درصد از ظرفیت اتوبوس‌های شهری در مشهد بلااستفاده است.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تصریح کرد: طراحی اتوبوس‌های شهری به گونه‌ای است که برای مسافر ایستاده نیز فضا پیش‌بینی شده پس این نیست که اگر ظرفیت صندلی تکمیل بود، اتوبوس ظرفیت دارد.
   نیشابوری گفت: مبنای ما استفاده شهروندان از من کارت و گزارش سامانه در این خصوص است و بر این اساس اتوبوس به خطوط اختصاص داده می‌شود.
   وی در خصوص سرفاصله زمانی اتوبوس‌ها در مشهد تصریح کرد: در حال حاضر میانگین سرفاصله اتوبوس‌ها در خطوط به کمتر از 10 دقیقه رسیده است.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد با بیان اینکه تنها ما به نوسازی اتوبوس نیاز داریم، گفت: در 3 سال گذشته به ازای هر اتوبوس شهری جدید که به ناوگان وارد شد، یک دستگاه اتوبوس فرسوده خارج شده است.
   افزایش 50 تومانی قیمت بلیت اتوبوس در صورت تصویب شورای شهر
   نیشابوری به افزایش نرخ بلیت اتوبوس اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر لایحه افزایش 15 درصدی بلیت اتوبوس در بخش سازمانی و خصوصی به شورای اسلامی ارسال شده است.
   وی تصریح کرد: این افزایش 50 تومانی در صورت تصویب شورای اسلامی شاید عدد قابل ملاحظه‌ای برای شهروندان نباشد اما می‌تواند بهبود خدمات را به دنبال داشته باشد.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد گفت: در حال حاضر بهای بلیت اتوبوس به ازای هر مسافر بدون احتساب پروژه‌های عمرانی و تامین ناوگان بالای 1000 تومان است و این در حالیست که در سال 95 دولت مبلغی را برای یارانه بلیت اتوبوس در مشهد پرداخت نکرده است.
   نیشابوری با بیان اینکه میانگین نرخ بلیت اتوبوس در مشهد نسبت به کلانشهرهای کشوری پایین‌تر است، اضافه کرد: میانیگن نرخ بهای اتوبوس در کلانشهرها 550 تومان است در حالی که نرخ بلیت اتوبوس در مشهد 200 تومان از میانگین کشوری پایین‌تر است.
   وی در خصوص جذابیت‌های استفاده از حمل و نقل عمومی در کشورهای توسعه یافته گفت: در کشور‌های توسعه یافته استفاده از خودروهای شخصی به دلیل گران بودن بنزین و عوارض سنگین استفاده از خودرو در هسته مرکزی شهر توجیه‌پذیر است در حالی که در کشور ما قیمت بنزین پایین است و اتوبوس‌ها از معابر شهری سهم ندارند.
   عقد قرارداد خرید 733 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس جدید
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد در ادامه این نشست به خرید اتوبوس‌های جدید در سال جاری اشاره کرد و گفت: تعداد قراردادهای سال 95 برای خرید اتوبوس بی‌نظیر بود به گونه‌ای که در سال جاری قرارداد خرید 733 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس با اعتبار 364 میلیارد تومان شامل 100 دستگاه مینی‌بوس، 400 دستگاه اتوبوس پایه گازسوز و 233 دستگاه اتوبوس دیزل یورو 3 منعقد شده است؛ همه این اتوبوس‌ها کف کوتاه هستند.
   نیشابوری در خصوص خرید 400 دستگاه اتوبوس از این تعداد با کمک دولت بیان کرد: طبق مصوبه هیات وزیران این مقرر شد یک سوم بهای 400 دستگاه اتوبوس پایه‌گازسوز را دولت از طریق تسهیلات بانکی پرداخت کند.
   وی در خصوص قیمت هر دستگاه اتوبوس گفت: قیمت هر دستگاه اتوبوس دیزل 500 میلیون تومان و هر دستگاه اتوبوس گازسوز 650 میلیون تومان است.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اضافه کرد: مصوبه هیات وزیران برای کلانشهرهای کشور است که شهرداری مشهد در قراردادهای خرید اتوبوس پیش‌قدم شد.
   بازسازی اتوبوس‌‌های فرسوده
   نیشابوری در خصوص بازسازی اتوبوس‌های فرسوده گفت: طبق تفاهم‌نامه با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، 110 دستگاه اتوبوس فرسوده مشهد بازسازی کامل شد و به شهرداری‌های کوچک استان تحویل داده شده است.
   وی اضافه کرد: قیمت هر دستگاه اتوبوس جدید 500 میلیون تومان است که عمر مفید آن 10 سال است اما هر دستگاه اتوبوس فرسوده با 30 میلیون تومان بازسازی می‌شود که 3 الی 4 سال می‌توان از آن استفاده کرد.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تصریح کرد: هر دستگاه اتوبوس بازسازی شده 60 میلیون تومان به شهرهای کوچک استان خراسان رضوی فروخته می‌شود.
   نیشابوری به اتوبوس‌های مدرسه و دربستی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 32 دستگاه اتوبوس مدرسه مناسب‌سازی شده و همچنین اتوبوس‌های دربستی به شرکت خصوصی واگذار شده است.
   ایجاد مشوق‌های جدید برای واگذاری اتوبوس به بخش خصوصی
   وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص عدم استفاده از 112 دستگاه اتوبوس رونمایی شده در خطوط بیان کرد: در سال 86 هیات وزیران آیین‌نامه واگذاری اتوبوس به بخش خصوصی را تصویب کردند که تا سال 90 قابل استفاده بود اما با قطع شدن کمک‌های دولتی عملا این آیین‌نامه قابل اجرایی شدن نیست.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اضافه کرد: در این راستا آیین‌نامه جدیدی در شورای اسلامی شهر به تصویب رسید که با توجه شرایط موجود مدل‌های مختلفی برای واگذاری اتوبوس به افراد حقیقی و شرکت‌های بخش خضوصی پیش‌بینی کرده است.
   نیشابوری عنوان کرد: در این راستا شهرداری مشهد مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی شامل تخصیص یارانه، سود سرمایه و تسهیلات بانکی با استفاده از خط اعتباری شهرداری در نظر گرفته شده است.
   وی خاطرنشان کرد: برای 112 دستگاه اتوبوسی که اخیرا رونمایی شد و اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های مقرر شده از این مدل واگذاری که مصوب شورای اسلامی شهر است، استفاده شود.
   نیشابوری اضافه کرد: بنا شده است برای خرید اتوبوس‌های جدید از این مصوبه استفاده شود چرا که یکی از سیاست‌های مدیریت شهری واگذاری اتوبوس به بخش خصوصی و کوچک‌سازی سازمان اتوبوسرانی است.
   برنامه‌ریزی گسترده برای استقبال از بهار 96
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد در ادامه به برنامه‌های استقبال از بهار اشاره کرد و گفت: به جهت گستردگی خدمات طرح استقبال از بهار، سازمان اتوبوسرانی مشهد یک ماه زودتر از سایر دستگاه‌ها برنامه‌های خود را در این زمینه آغاز کرده است.
   نیشابوری تصریح کرد: چکاب اتوبوس‌ها، بازدید فنی و ظاهری اتوبوس‌ها، زیباسازی پایانه‌ها، ایستگاه‌ها و نرده‌های مسیر بی آر تی، استقرار نماینده سازمان در مرکز کنترل ترافیک به طور تمام وقت برای مدیریت خدمت‌رسانی، سرویس‌دهی ویژه تحویل سال نو با 350 دستگاه اتوبوس، سرویس‌دهی به زائران در مراکز اسکان، سرویس‌دهی ویژه سخنرانی مقام معظم رهبری با 250 دستگاه اتوبوس، تقویت خطوط منتهی به حرم مطهر رضوی در ایام نوروز و... بخشی از این برنامه‌ریزی‌ها برای استقبال از بهار 96 است.
   وی خاطرنشان کرد: در برنامه‌ریزی دیگری سرویس‌های دربستی در ورودی‌های مشهد مثل پایانه مسافربری و راه‌آهن فعال است و همچنین 380 دستگاه اتوبوس برای سرویس‌دهی روز طبیعت نیز فعال‌سازی خواهد شد.
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تصریح کرد: ساعت کاری اتوبوس‌ها نیز از 16 اسفندماه تغییر و تا 21:30 خواهد بود.

   تعداد بازدید: 378
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   1 2
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 4,828,729
  تعداد بازدید امروز : 649
  تعداد بازدید دیروز : 2,063
  آخرین به روزرسانی : 1397/03/07 08:06
 • تماس با ما
  تلفن :051-33448301-6
  فاکس :051-33448335
  رایانامه :Info-bus@mashhad.ir
  آدرس :

  مشهد - انتهای خیابان فدائیان اسلام - ساختمان حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک - طبقه اول

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط  سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد انجام میگردد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد